Eva Mattsson

Autorė, lektorė ir kultūros prodiuserė – daugybė žodžių, kuriais galima apibūdinti 65 metų verslininkę Evą Mattsson. Ji save apibūdina kaip kūrybingą ir ambicingą. Eva Vadstenoje gyvena nuo 2008 m., turi du vaikus ir tris anūkus. Domėdamasi istorija, gamta ir žmonėmis, ji įkūrė savo leidyklą ir išleido knygų, susijusių su istorija. 

Štai ką ji sako apie save:

Užaugau šiaurės Uplande, bet nuo 2008 m. gyvenu Vadstenoje – geroje vietoje gyventi, jei tyrinėji istoriją. Manau, kad esu gana įvairiapusiška, bet man įdomūs skirtingi dalykai. Galiu sėdėti ir rašyti visą dieną, bet keisti automobilio padangas ar taisyti techniką – ne man. Mano prioritetai šiandien yra kitokie nei prieš 40 metų, kai pradėjau savo karjerą. Baigiau socialinio darbo ir administravimo specialybę, kuri yra panaši į šiandieninę ekonomikos programą. 1983-2006 m. dirbau privačiajame ir viešajame sektoriuje, tarp jų – brokere „Danske Bank”, „Linköping Konsert & Kongress” generaline direktore ir plėtros direktore „E.ON” Malmės filiale. Visada mėgau mokytis naujų dalykų, todėl didžiąją savo profesinio gyvenimo dalį dirbau vadybininke. Tačiau visą laiką  jaučiau, kad noriu ką nors kurti pati. Todėl 2006 m. išėjau iš darbo ir įkūriau savo konsultacinę įmonę AB „Eneva” bei pradėjau studijuoti meną, komunikaciją ir istoriją. 2010 m. įgijau menų bakalauro laipsnį, o 2012 m. – magistro laipsnį. 2008 m. pakeičiau įmonės pavadinimą į „Bring to Life“.

Šiandien esu rašytoja, lektorė ir kultūros prodiuserė. Taip pat organizuoju istorinius pasivaikščiojimus Vadstenoje. Ypatingai domiuosi istorijos atgaivinimu, todėl 2012-2014 m. Vadstenos, Upsalos ir Stokholmo pilyse rengiau monologų spektaklius apie Kotryną Jogailaitę, kurie pritraukė daug žiūrovų. Specializuojuosi XVI a. istorijoje ir 2018 m. debiutavau su knyga „Karalienė“, kuri yra pirmoji biografija, parašyta apie karalienę Kotryną Jogailaitę“. 2021-ųjų gegužę išleidau knygą „Vasara Vadstenoje“. Abi knygas išleido mano pačios leidykla „Bring to Life”. Mano verslo tikslas – sugebėti iš to pragyventi ir tuo pat metu tuo mėgautis. Noriu atgaivinti istoriją ir rašyti negrožinę literatūrą. 

Šiuo pristatymu siekiama supažindinti Lietuvos skaitytojus ir istorijos entuziastus su švedų kultūros istorikės Evos Mattsson knyga „Kotryna Jogailaitė, Švedijos karalienė“. Šioje istorinėje biografijoje gilinamasi į Švedijos karaliene tapusios Lietuvos princesės Kotrynos Jogailaitės gyvenimą.

Nepaprastai įdomiai, įtaigiai ir išsamiai pateiktoje Kotrynos Jogailaitės biografijoje daug dėmesio skirta kultūrai, istorinėms-politinėms įžvalgoms, knygoje akcentuojami stiprūs Lietuvos ir Švedijos ryšiai Renesanso laikotarpiu. 

Rašytoja Eva Mattsson surinko ir aprašė dokumentus, kuriuos ji tyrinėjo Vilniuje, Krokuvoje ir kt. Tai unikali Švedijos karalienės lietuvaitės Kotrynos Jogailaitės gyvenimo istorija, gausiai iliustruota faktais, nuotraukomis. Jokios panašios studijos Lietuvoje nėra, juolab ir lietuvių istorikų nėra tyrinėtas ir taip išsamiai neaprašytas nei vienos kilmingos moters gyvenimas ir jos įtaka kitos šalies politikai ir kultūrai. Beje, Eva Mattson teigia galimai radusi Kotrynos vestuvinę karūną. Lietuvos skaitytojams būtų labai įdomu dar labiau pagilinti žinias apie viduramžių Lietuvą, Švediją, tuometinius įvykius ir rasti sąsajas su šių dienų aktualijomis.

Pranešimai

13:00

Susitikimas su švedų rašytoja Eva Mattsson ir jos knygos „Kotryna Jogailaitė, Švedijos karalienė“ pristatymas. Dalyvauja Rytis Sabas. Renginio kalbos LT / EN. (Lectio divina)

5.3 konf. salė
#Knygos pristatymas