Vasario 22–25 d. LITEXPO vyksianti didžioji Baltijos šalių literatūros šventė – Vilniaus knygų mugė, kaip ir anksčiau, pasižymi ne tik gausia programa, bet ir skirtingoms auditorijoms pritaikytomis temomis ir erdvėmis. Viena iš populiariausių ir aktualiausių, kaip ir kasmet, tikimasi, bus Jaunųjų skaitytojų salė, kurios programa sukurta bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija, Lietuvos bibliotekininkų draugija, Lietuvos audiosensorine biblioteka, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, literatūros pažinimo programa vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ bei Lietuvos leidėjais.
Nuo susitikimų iki eksperimentų
Lietuvos kultūros instituto projektų vadovė ir Vilniaus knygų mugės kultūrinės programos kuratorė Aistė Žukauskaitė įsitikinusi – tokios erdvės kūrimas mugėje yra be galo svarbus, siekiant užauginti jaunąjį skaitytoją bei suformuoti ar pastiprinti jo meilę rašytiniam žodžiui.
Pasak A. Žukauskaitės, renginių, veiklų bei dirbtuvių įvairovė Jaunųjų skaitytojų salėje išties stebins, o atrasti sau artimą sritį ar diskusiją galės kiekvienas. Be to, tradicines erdves papildys naujos, unikalios veiklos.
„Šalia tradicinių erdvių – kūrybos erdvės „Be formulių“, Bibliotekų ar Jaunimo taško – šiemet kviečiame užsukti ir į Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros kuruojamą Įsi-kūrybinės laboratorijos erdvę, skirtą įsi-kvėpti, įsi-žiūrėti, įsi-piešti, įsi-kūnyti į meninį knygos pavidalą, įsi-traukti į veiksmą, įsi-rišti knygą, įvairiai dalyvaujant įsi-jausti į knygos kūrimą ir ją įsi-mylėti. Kūrybinėje laboratorijoje vyks iliustracijų, autorinės knygos dirbtuvės, zinų kūrimo dirbtuves ves svečias iš Juodkalnijos Srdja Dragovićius, estų iliustruotoja Ulla Saar kvies į personažų ir komiksų kūrimo mokymus“, – vardija pašnekovė.
Lietuvos kultūros instituto projektų vadovė sako besitikinti, kad didelio dėmesio sulauks ir susitikimai su mylimais kino režisieriais bei muzikos atlikėjais. Tiesa, be pramoginės dalies, diskusijų metu bus paliečiamos ir jautrios temos, gvildenami sudėtingi klausimai.
„Jaunimo taško programos rubrika „Ieškau įkvėpimo“ pakvies susitikti su kino režisieriais Marija Kavtaradze ir Romu Zabarausku, atlikėjais Gabriele Vilkickyte ir Domantu Starkausksu, o rubrikoje „Pažįstu kitus“ nebijos paliesti temos apie disleksijos keliamus iššūkius mokantis ar ypač aktualią jaunų žmonių psichikos sveikatos temą.
Bibliotekų erdvėje bus organizuojamos dešimtys interaktyvių ir įtraukių veiklų, kviesiančių įsitraukti į kūrybinio proceso gelmes. Knygų starto kampelyje patys mažiausi lankytojai galės pasiklausyti tėčių skaitomų pasakų, o specialistė Eglė Gudonytė kalbės apie skaitymo naudą nuo pat gimimo.
Kuratorės teigimu, netrūks ir inovacijų bei paieškų – tam pritaikyta kūrybinė erdvė „Be formulių“ kvies pasinerti į eksperimentinį mokslo, tyrimų ir pojūčių pasaulį. Ten bus galima susipažinti su mokslo ir bakterijų pasauliu, išbandyti jausmų piešimo dirbtuves, iškepti muzikinį tortą ar atsikratyti tarakonų baimės.
„O jei norite nusiųsti slaptą raštelį savo draugui, kviesime pasigaminti asmeninį ŠifraRatį“, – apie platų veiklų spektrą Jaunųjų skaitytojų salėje kalba viena iš Vilniaus knygų mugės turinio kuratorių.
Kalbėti socialinėmis temomis
- Žukauskaitės tvirtinimu, pagrindinės jaunųjų skaitytojų salės akcentas yra prieinamumas visiems, pasireiškiantis ne tik temų, bet ir technologijų pasitelkiamų joms atskleisti gausa. Žinoma, šiandienis pasaulis nebeįsivaizduojamas be socialinių tinklų vaidmens jame, tad paaugliai bus kviečiami jungtis į tiesiogines „TikTok“ transliacijas, papasakoti apie perskaitytas ar Vilniaus knygų mugėje įsigytas knygas ir laimėti dienos prizą.
Dar vienas itin svarbus elementas – tiesioginis bendravimas. Jaunųjų skaitytojų salė siūlys ne tik klausytis įkvepiančių žmonių pasakojimų, bet ir su jais bendrauti, kalbėti, užduoti rūpimus klausimus.
„Kūrėjų kioske jaunųjų skaitytojų lauks rašytojos Evelina Daciūtė ir Kotryna Zylė, o mėgstantys piešti turėtų nepraleisti susitikimų su iliustruotojomis Kornelija Žalpyte, Greta Alice ir Simona Jurčiukonyte. Taip pat jaunųjų skaitytojų scenoje visiems gerai žinoma Kakės Makės autorė Lina Žutautė pristatys knygą „Kakė Makė ir koncerto diena“, vyks susitikimas su viešnia iš Ukrainos Kateryna Michalicyna, Jurga Vilė papasakos apie šunį, kuris išeina naktį, o Muitinės muziejus papasakos apie kinologiją ir muitinės tarnybinius šunis“, – susitikimų gausą vardija A. Žukauskaitė.
Tiesa, Vilniaus knygų mugė siekia išlikti ir socialiai aktyvi bei įtrauki, tad dalis Jaunųjų skaitytojų salėje vyksiančių renginių bus pritaikyti asmenims, turintiems negalią, sutrikimą, arba jų metu bus kalbama šiomis temomis. Pavyzdžiui, bus dalijamasi ir diskutuojama apie disleksijos sutrikimą bei iššūkius, kurių mokykloje patiria ją turintys vaikai.
Kitose veiklose bus galima įsitikinti tam tikrų visuomenėje vyraujančių nuostatų tikrumu arba sugriauti egzistuojančius mitus. Taip pat bus pažindinamasi su netradiciniais knygos perskaitymo būdais, pasitelkiant neurotinklus ar Brailio raštą.
„Įsi-kūrybinė laboratorija kvies šeštadienį (vasario 24 d.) 15 val. į pasivaikščiojimus po parodą: „Įsi-žiūrėjimai“ gestų kalba su menininku edukatoriumi Martynu Arlausku. Bibliotekų erdvėje tris mugės dienas bus galima išbandyti laimę loterijoje „Tiesa ar mitas“, kuri kvies pažinti visuomenės įvairovę ir kels klausimus – ar žmonės su negalia turi supergalių? Ar neregiai žiūri filmus? Ar autizmas – bendravimo, o disleksija – sveikatos sutrikimas.
„Lietuvos audiosensorinė biblioteka bandys knygą prakalbinti ypatingai – visas mugės dienas veiks interaktyvi skaitymo patirčių instaliacija, kuri pristatys neurotinklais veikiančią balso sintezę, papasakos, kaip skamba iliustracijų aprašymai, reikalingi neregiams, ir supažindins su skaitmenine Brailio abėcėle“, – numatytomis veiklomis dalijasi A. Žukauskaitė.
Kartu su jos įvardytomis veiklomis Jaunųjų skaitytojų salė pakvies ir į daugybę kitų veiklų, tarp kurių ir pažintis su mitologijos stebuklais, ir drobinių maišelių gamybos dirbtuvės, ir eilėraščių loterija.
Žinoma, Jaunųjų skaitytojų salė ir jos programa sudarys tik dalį visos Vilniaus knygų mugės, kuri tiesiog sprogs turininga programa ir supažindins su geriausiais pastarųjų metų literatūros kūriniais, parašytais tiek Lietuvos, tiek užsienio autorių. Mugės dalyvių lauks ir kasmetė paroda, kurioje bus galima pavartyti „Metų knygos rinkimų“ visų kategorijų nominantų kūrinius. Su Vilniaus knygų muge turės galimybę susipažinti ir Lietuvoje viešėsiantys leidėjai ir literatūros profesionalai iš užsienio. Lietuvos kultūros instituto kvietimu jie atvyks iš Japonijos, Prancūzijos, Lenkijos ir Izraelio.
Pasimėgauti išskirtine ir jau legenda tapusia Vilniaus knygų mugės atmosfera bus galima vasario 22–25 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO.