Prasidėjo Vilniaus knygų mugė: laukia jūra literatūros, aktualios diskusijos, koncertai ir susitikimai su autoriais

Šiandien LITEXPO prasidėjo didžiausia Baltijos šalyse knygų ir muzikos šventė – 24-oji Vilniaus knygų mugė. Vien jos kultūrinėje programoje numatyta daugiau nei 300 renginių. Organizatorių teigimu, veiklų ir stendų gausoje nepasiklysti padės interaktyvi Vilniaus knygų mugės programa, kurią galima suskirstyti į tris pagrindines dalis.

Kultūriniai mugės renginiai

Mugėje lankytojų lauks dešimtys knygų pristatymų ir galimybių susitikti su puikiai pažįstamais Lietuvos rašytojais, tokiais kaip Rolandas Rastauskas, Antanas Šileika, Alvydas Šlepikas, Sigitas Parulskis, Tomas Venclova, Bernardas Gailius, Tomas Dirgėla, Diana Kleponė, Herkus Kunčius, Antanas A. Jonynas, Norbertas Černiauskas, Gabija Grušaitė, Mantas Adomėnas, Gina Viliūnė, Marius Čepulis, Rimantas Kmita, Andrius Tapinas, Violeta Tapinienė ir kitais.

Šių metų Vilniaus knygų mugės lankytojai taip pat turės progą susitikti ir su užsienio autoriais, kurių gretose – Inga Ābele, Deborah Feldman, Graeme’as Macrae Burnetas, Eshkolas Nevo, Kristina Ohlsson, Anna Kamińska, Ilmaras Taska, Laura Vinogradova, Eva Mattsson, Kateryna Michalicyna, Paolo Giordano, Nigelis Warburtonas, Karen Swan ir kiti.

Šiųmetė mugė išsiskiria ypatingu dėmesiu literatūros prieinamumui įvairioms skaitytojų grupėms. Lietuvos audiosensorinė biblioteka organizuoja specialius renginius, kad kiekvienas lankytojas, nepriklausomai nuo skaitymo galimybių ar formų, rastų literatūroje kažką sau.

24-ojoje Vilniaus knygų mugėje taip pat vyks aibė diskusijų skaitytojams ir visai visuomenei aktualiomis temomis. Bus kalbama apie amžėjančią visuomenę, naujųjų technologijų poveikį leidybai ir dirbtinio intelekto bei žmogaus sambūvio galimybes. Tokios temos kaip autizmo suvokimas ir įtraukimas į visuomenę bei disleksijos sutrikimo iššūkiai taip pat bus gvildenamos, pabrėžiant knygų svarbą plėtojant socialines ir kultūrines diskusijas.

Knygų mėgėjai ir literatūros entuziastai šioje knygų mugėje ir vėl galės mėgautis spėjusiu įsiminti „Šortų“ formatu, kai vos per 15 minučių du žinomi asmenys – įprastai knygos autorius ir kritikas – atskleidžia naujausią literatūros kūrinį ir jo stipriąsias bei silpnąsias vietas.

Šių metų mugėje ši debatų dalis ketina būti itin intriguojanti, nes pirmą kartą kai kuriose diskusijose dalyvaus ir vienas su kitu kalbės du rašytojai, aptarsiantys ne daugiau nei prieš metus išleistas knygas.

Pavyzdžiui, Neringa Butnoriūtė ir Aistis Žekevičius pasidalys mintimis apie knygą „Atlaidžiai šypsosi bedugnė“, o Jūratė Čerškutė ir Sigitas Parulskis aptars knygą „Kaip aš mečiau“.

Ką mugėje veikti jauniesiems skaitytojams? 

Vilniaus knygų mugė 2024-aisiais taip pat laukia ir jaunimo – nuo mažiausių iki paauglių. Jie atverti knygų pasaulio duris galės Jaunųjų skaitytojų salėje. Ten literatūros stebuklų bus galima patirti ne tik per knygas, bet ir per įvairiausias veiklas.

Pavyzdžiui, kūrybinės dirbtuvės kviečia jaunuosius lankytojus tapti detektyvais „Paslapčių kambaryje“, išmėginti piešimo su dailininkais meistriškumą komiksų kūrimo sesijose ar netgi sukurti asmeninę knygą. Be to, vyks mokslo edukacinės programos ir protmūšiai bei viktorinos.

Be abejo, jaunieji skaitytojai irgi turės galimybę susitikti su žinomiausiais Lietuvos vaikų ir jaunimo rašytojais, išgirsti jų istorijas, užduoti svarbius klausimus, gauti autografus ir net nusifotografuoti su mylimais autoriais.

Vienas produktyviausių ir garsiausių šiuolaikinių vaikų rašytojų Tomas Dirgėla net metė iššūkį vaikams ir kviečia jį surasti mugėje. Radusieji, žinoma, gali tikėtis apdovanojimo.

Jaunųjų skaitytojų erdvėje taip pat yra galimybė pasinerti į lėlių teatro magiją, mėgautis gyvos muzikos koncertais ir atrasti teatro pasaulį interaktyviuose pasirodymuose.

Pasak mugės organizatorių, Jaunųjų skaitytojų salė – ne tik vieta skaityti ir susipažinti su naujomis knygomis, bet ir proga jauniesiems lankytojams išreikšti save per kūrybą, mokymąsi ir tyrinėjimą.

Muzikos salės pulsas

Muzikos salė, tapusi svarbiu Vilniaus knygų mugės akcentu, šiemet žada itin turiningą ir įvairiapusišką programą. Nuo lyriškų duetų iki elektronikos ir klasikinės muzikos sintezės, čia kiekvienas ras ką nors sau. Bus ir galimybė iš arčiau pažinti tokias žvaigždes kaip Andrius Mamontovas ar Alina Orlova, kurie dalysis savo įžvalgomis ir muzikinės karjeros patirtimis.

Be to, lankytojų laukia reta proga išgirsti asmenines Jessicos Shy ir Ievos Narkutės patirtis ir mintis apie muzikos industriją.

Mugės lankytojai kviečiami pažinti ir naujus veidus bei projektus, kurių pristatymai vyks AGATA renginiuose. Ten bus galima išvysti ir apdovanojimus už gražiausius muzikinio albumo viršelius.

Apibendrindami šių metų Vilniaus knygų mugės programą jos organizatoriai pabrėžia – apsilankymo planavimo paskutinei minutei palikti nereikėtų. Geriausias rezultatas bus pasiekiamas iš anksto peržiūrėjus programą, pasirinkus labiausiai dominančius pasirodymus ir susitikimus.

Iki pat sekmadienio, vasario 25 d., vyksiančios Vilniaus knygų mugės organizatoriai – Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos kultūros institutas bei Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO.

INTERAKTYVI MUGĖS PROGRAMA: https://vilniausknygumuge.lt/programa-2024/